Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Kırılmaktadır?

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Kırılmaktadır?

Normal üretim halindeki camlar en ufak bir darbede kırılmakta iken kurşun geçirmez camlar tek bir kurşuna ya da bir kaç kurşuna kadar dayanıklılık gösterebilmektedirler. 

Bu dayanıklılığın asıl sırrı bu camların üreticilerinin ortak bir malzeme kullanmasıdır. Bu malzeme az önce de bahsettiğimiz polikarbon malzemesinin camın içerisine laminasyon yapılması şeklinde yerleştirilmesidir.

Polikarbon oldukça sert ve oldukça sağlam bir malzeme olduğundan, kurşun geçirmez malzemelerin kolay kolay kırıldığı görülmemiştir.

Camın kalınlığı ne kadar fazlaysa ve polikarbon malzemenin miktarı ne kadar yoğunsa, kurşun geçirmez özellikli camın yapısı da o derece sağlam ve kırılmaz olmaktadır.

5 milimetreden başlayarak 87 milimetreye varan kalınlıklarda oluşturulan bu malzeme, kurşun isabet ettiğinde camın dış tabakası delinecek şekilde ancak içeriye girebilmesini engelleyebilmekte; kurşunun vermiş olduğun enerjiyi soğutarak camın delinmesinin önüne geçebilmektedir.

Bununla birlikte tek tarafı kurşun geçirmez, tek tarafı kurşun geçirebilir camlar da üretilebilmektedir. Bu tip camlar dışarıdan içeriye kurşun girmesini önlese de içeriden dışarıya kurşun çıkmasının önüne geçmektedir.