Kurşun Geçirmez Camlar Nasıl İşliyor?

Kurşun Geçirmez Camlar Nasıl İşliyor?

İlk bakışta kurşun geçirmez cam, günlük yaşamda kullanılan camlarla neredeyse benzer görünürler. Fakat aralarındaki benzerlik sadece bu kadardır.

Görünüş harici birbirinden tamamen farklıdırlar. Sıradan bir cam parçası, tek bir kurşunla vurulduğunda parçalanır.

Kurşuna dayanıklı cam, camın kalınlığına ve ateşlenen silaha bağlı olarak mermilerin bir veya birkaç turuna dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Peki, kurşun geçirmez camlar nasıl bu kadar dayanıklı olabiliyorlar ?

Farklı üreticiler kurşun geçirmez cam imalatında farklı teknikler kullanmaktadır. Fakat temelde laminasyon denilen işlem ile sıradan cam parçaları arasında bir polikarbonat malzeme katmanı yerleştirilir.

Bu işlem sonunda normal camdan daha kalın cam benzeri bir malzeme oluşur. Polikarbonat sert şeffaf bir plastiktir. Bu malzeme genellikle Lexan, Tuffak veya Cyrolon markaları ile bilinir. Kurşun geçirmez cam kalınlığı 7 milimetre ve 85 milimetredir.

Kurşun geçirmez bir cam tabakasına atılan bir kurşun, dış katmandaki camı delebilir. Fakat orta katmandaki polikarbonat, merminin enerjisini emerek, son katmandan çıkmadan önce mermiyi durdurabilir.

Kurşuna dayanıklı camın mermiyi durdurabilme yeteneği, cam kalınlığına göre belirlenir. Örneğin bir tüfek mermisi, tabancadan çıkan mermiden çok daha fazla kuvvetle camla çarpışacaktır.

Bu nedenle, bir tabanca mermisine kıyasla tüfek mermisini durdurmak için daha kalın bir cam oluşturmak gereklidir.

Bütün bunlardan ayrı olarak kurşun geçirmez camların tek yönlü geçirmezlik sağlayanı da bulunuyor. Bu cam dışarıdan gelen mermiyi engellerken, camın iç tarafından geri ateş eden kişinin mermisini engellemez.

Bu kurşun geçirmez cam türü, gevrek bir malzeme tabakasını esnek bir malzeme ile lamine ederek yapılır.